Peter Hyltberg ny CFO för Rimaster Group

Peter Hyltberg har utsetts till ny CFO för Rimaster Group. Peter Hyltberg har omfattande erfarenhet från svensk och internationell service samt tillverkningsindustri. 

Photo: Lasse Hejdenberg

Peter Hyltberg har studerat industriell ekonomi vid Linköpings universitet och har varit verksam i ledande positioner inom flera industriföretag – bland annat trucktillverkaren Toyota Material Handling i Mjölby. Han har även ett förflutet som yrkesmilitär. I dag bor han i Linköping tillsammans med sin familj.

Att Rimaster har en så bred kundbas, med kunder inom olika storlekar och verksamhetsområden – många med framstående varumärken – är en stor konkurrensfördel, menar Peter Hyltberg.

”Jag tilltalas av sättet som Rimaster har lyckats modularisera sitt erbjudande, bland annat med egna produkter som fyller en unik funktion på marknaden. Det ger perfekta förutsättningar att erbjuda helhetslösningar inom high mix, low volume-segmentet med god leveransförmåga, kvalitet och ekonomi för våra kunder. Något som också kan driva Rimasters tillväxt.”

Peter Hyltberg tillträdde sin tjänst den första april och kommer att utgå från Rimasters koncernkontor i Rimforsa.

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Per Carlsson
Styrelseordförande, Rimaster AB, +46 70 567 44 48, pca@rimaster.com

Pernilla Norman
VD och Koncernchef, Rimaster AB, +46 70 517 33 06, pno@rimaster.com

Jan-Olof Andersson
Vice styrelseordf Rimaster AB, +46 708 194422, jan@rimaster.com

Publicerat 2025-04-04

 

Hämta pressmeddelande som PDF

Copyright © 2025 – Material published on this website is protected by copyright.
Linkedin